nerki2

Skoro obraz, który raduje oko,
i dźwięk, który raduje ucho,
to sztuki piękne, czemuż nie
zalicza się do nich smaku,
który raduje podniebienie?

Sun Jat-sen

Zrzut ekranu 2021-02-15 o 13.51.03Nazywam się Marcin Piniak i zawodowo zajmuje się szeroko pojętym zdrowym i świadomym żywieniem, jako wegetariański i wegański kucharz gotuję na warsztatach rozwojowych, prowadzę warsztaty gotowania i wykłady z praktycznych elementów Tradycyjnej Dietetyki Medycyny Chińskiej, którą zgłębiam w wolnych chwilach. Ta starożytna wiedza została w 2019 roku przez Światową Organizację Zdrowia uznana za skuteczny system leczenia i włączona tym samym w zakres badań opartych na standardowych procedurach metodologii naukowej co zapewne pozwoli zweryfikować jej skuteczność, metody i kilkutysięczne doświadczenie. Myślę, że jej największą wartość stanowi profilaktyka zdrowia, aspekt współzależności ciała i umysłu, dlatego też ten system dietetyczny jest niezwykle bogaty, wielowymiarowy i złożony, bowiem chińska sztuka kulinarna jest moim zdaniem najstarszą dostępną nam dość dobrze udokumentowaną wiedzą na temat żywienia. System dietetyczny pięciu przemian jest metodą uniwersalną i pomaga nam wzmocnić wartość energetyczną przygotowywanych potraw, a jednocześnie zdobywać wiedzę o produktach żywnościowych i naturze smaków. Nie zajmuję się leczeniem, jestem po prostu kucharzem, który praktykuje gotowanie w/g teorii pięciu przemian, które nazywam „tao gotowania”. Jestem zwolennikiem prostej i zdrowej kuchni i uważam, że prostota jest skuteczną alternatywą wobec skomplikowania i rozproszenia w jakim żyjemy. Kuchnia może nam pomóc w odnalezieniu spokoju i inspiracji ponieważ jest fundamentem naszego życia. Kuchnia roślinna jest zarazem praktykowaniem współczucia w jego praktycznym i konkretnym wymiarze, jest również ze samej swej istoty praktyką uważności i medytacją nad współzależnością zjawisk. To podstawa ludzkiej kultury i wszelkich tradycji ludzkiej społeczności i wspólnoty. To bezpośrednie połączenie z istotą życia i życzliwością.

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zrzut ekranu 2021-02-15 o 12.55.11

Z gotowaniem jestem związany od blisko piętnastu lat. Pracowałem w profesjonalnej gastronomii w kraju i za granicą w wegańskich i wegetariańskich restauracjach (Londyn – InSpiral, Planet Organic, Warszawa – Vege Miasto, Gruszki & Pietruszki, Wegemama, Wegeguru), robiłem wegańskie kateringi, jednak przede wszystkim gotuję na warsztatach rozwojowych, gdyż ta forma jest mi najbliższa.

czlowiek

Dieta wegetariańska z punktu widzenia problemów współczesnego świata (ekologia, przeludnienie, zaburzenie klimatu, zanieczyszczenie) jest najprostszym i najbardziej praktycznym sposobem konkretnego i przynoszącego dobry rezultat działania. Na tym poziomie „rozwoju” cywilizacji” nie jest już to kwestia „mody” etc, a palącej konieczności, a przede wszystkim świadomości współzależności zjawisk i procesów, których jesteśmy częścią.

Propagowanie diety wegetariańskiej w tym kontekście jest o wiele bardziej sensowne i mądre niż odwoływanie się do moralizatorskich i religijnych argumentów i dogmatów. Konkretne działanie i jasny kierunek znaczy o wiele więcej niż przekonywanie kogokolwiek o słuszności swojego poglądu.

vege

Badając tendencje żywieniowe z wielu źródeł można przyjąć, że zapotrzebowanie na konkretną i skuteczną wiedzę z zakresu żywienia i dietetyki oraz odchodzenie od formuły restauracyjno – ekskluzywnej (w dobie coraz bardziej oczywistych kryzysów ekonomicznych i społecznych) staje się faktem, podobnie jak upada wiele mitów i wyobrażeń co do „zdrowotności” diety mięsnej i kosztów produkcji opartych na nadmiernym konsumowaniu i hodowli tzw: „żywca zwierzęcego” (okrucieństwo, zachłanność i wreszcie absolutną nieopłacalność w kontekście kosztów produkcji, szkód dla środowiska), można wysunąć wniosek, że świadome bezmięsne żywienie to aspekt procesu ewolucji człowieka i nowy sposób pojmowania jego współzależności i odpowiedzialności w skomplikowanym i złożonym ekosystemie.

Zrzut ekranu 2021-02-15 o 12.58.36

W swojej esencji kuchnia bezmięsna jest oznaką szacunku i troski wobec czujących istot i środowiska naturalnego, ma za sobą długą tradycję ewolucji ludzkiej świadomości – i to w mojej pracy uważam za najważniejsze.

Studiowałem dziennikarstwo i fascynuje mnie aspekt komunikacji, a szczególnie tej jaką nawiązujemy sami z sobą przekierowując uwagę z zewnętrznego świata ku naszej autentycznej naturze pełnej miłości i współczucia. Od ponad dwudziestu lat praktykuje nauki buddyjskie i medytację. Obecnie jestem w treningu Mindfulness, który jako praktyka uważności i przytomności wnosi do naszego życia moc żywej obecności i świadomej przestrzeni. Łączę warsztaty gotowania z praktyką uważności i medytacji – integrując stan uważności z  naszym codziennym życiem i aktywnościami.

sen2-copy-2