DSC_7253-001

Medytacja to coś pomocnego, ale niewystarczającego, jeśli chcemy stale przebywać w naszej prawdziwej naturze. Zazwyczaj medytujemy pół godziny, może godzinę dziennie. Niektórzy potrafią siedzieć w medytacji przez dwie, trzy godziny. Pozostaje jeszcze ponad dwadzieścia godzin dziennie spędzanych na pełnym rozproszeniu. Szczególnie w świecie współczesnym, zdominowanym przez pracę, wychowywanie dzieci i opłacanie rachunków. A przecież musimy jeszcze znaleźć czas na to, by coś ugotować, zjeść i spać. Jak więc możemy przebywać w naszej prawdziwej naturze dwadzieścia cztery godziny na dobę, tydzień w tydzień, rok w rok? Odpowiedź jest prosta: musimy zintegrować wszystkie nasze działania z tym stanem.

Czogjal Namkhai Norbu, EWOLUCJA ZACZYNA SIĘ TERAZ

mindfulness_matrixPraktyka medytacji i uważności to sposób na to by uczynić swoje życie bardziej świadomym i rozwijać przytomność w każdej chwili naszego życia. Minfulness jest konkretną i bardzo pragmatyczną metodą opartą na badaniach naukowych, a podstawy czerpał ze starożytnych tradycji medytacyjnych w obrębie nauk buddyjskich, by w rezultacie poszerzyć je o własne techniki i metody, które okazują się niezwykle skuteczne przy chronicznym stresie, depresji, stanach paniki i wielu innych zaburzeniach. Jest otwarty i nieuwarunkowany systemami wierzeń i religijnych dogmatów. To sposób na poznawanie swojego umysłu, emocji i ciała. Praktykując w łagodny i zrelaksowany sposób, nie ulegając nawykowi oceniania i poprawiania możemy rozwijać samoakceptację i naturalną obecność. Praktyka uważności nie jest terapią i nie ma na celu forsowania czegokolwiek. Ta sztuka przywracania balansu i rozwijania współczucia i miłującej dobroci w stosunku do siebie i do innych istot. Utrzymywanie świeżości i otwartości umysłu pozwala nam odkrywać jak ogromny potencjał posiadamy jako istoty ludzkie. To praktyka na całe życie, bowiem dzięki niej stajemy się obecni w tym co się wydarza, a to stanowi fundament świadomego życia.

Medytacji nie postrzegamy jako lekarstwa ani nawet jako terapii.

To po prostu nieuwarunkowany stan przebywania w centrum życia.

Chogyam Trungpa

Buuda

Praktyka uważności, medytacja oparta na technice oddechu i wglądu poprzez świadomość ciała i umysłu jest tak fundamentalna, ponieważ opiera się na konkretnych zakotwiczeniu w chwili obecnej i w swojej esencji jest poza jakąkolwiek doktryną religijną, duchową czy filozoficzną. Jest metodyczną i skuteczną techniką pracy z umysłem, emocjami i wymiarem naszego ciała. Natomiast pracę z intencją możemy w tym wypadku traktować jako ukierunkowanie naszej świadomości w wybranym przez nas kierunku co znacznie poprawia naszą skuteczność i moc sprawczą w poprawianiu jakości naszego życia. Stajemy się bardziej świadomi swoich realnych możliwości oraz zaczynamy rozumieć nasze ograniczenia i uwarunkowania, co z kolei jest warunkiem wstępnym, aby „przeprogramować” swoje sztywne poglądy i ograniczające systemy wierzeń, które straciły swój sens w wyniku zmian okoliczności naszego życia. Jest to bardziej naukowe podejście do duchowości, które polega na bezpośrednim odkrywaniu oraz realnej pracy z naszą świadomością – potencjałem. Otwarty umysł (gotowość wykroczenia poza przyjęte koncepcje) oraz otwarte serce (zaufanie do możliwości rozwoju) to rodzaj połączenia naszych zdolności intuicyjnych i racjonalnych, które zamiast sobie przeczyć mogą się uzupełniać i wspierać – podobnie jak starożytne tradycje duchowe mogą stać się obiektem rzetelnych badań naukowych pozbawionych uprzedzeń i myślę, że jesteśmy świadkami takiej właśnie zmiany paradygmatu.

IMG_9260-002

Nazywam się Marcin Piniak od ponad dwudziestu lat praktykuje nauki buddyjskie i medytację. Praktyka uważności i przytomności wnosi do naszego życia moc żywej obecności, która pomaga nam być bardziej zintegrowanymi z okolicznościami w których funkcjonujemy. To prosta i praktyczna duchowość. Łączę warsztaty gotowania z praktyką uważności i medytacji – integrując stan uważności z  naszym codziennym życiem i aktywnościami. Moją wielką pasją jest dziennikarstwo i tworzenie atrakcyjnych oraz wartościowych treści. Piszę, fotografuję i publikuję podcasty audio i video.

Zrzut ekranu 2021-02-15 o 20.09.36

Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym.

Budda