Robert-Anton-Wilson

Kto włada symbolami, włada ludźmi.

Robert Anton Wilson – Powstający Prometeusz

„Ogólnie rzecz biorąc, pierwotny wdruk zawsze posiada przewagę nad następującymi po nim uwarunkowaniami i procesami uczenia się. Wdruk to rodzaj software’u, który został wbudowany w hardware, czyli został odciśnięty na neuronach w chwili, gdy były one wyjątkowo wrażliwe. Wdruków nie sposób podważyć. Spośród całej masy programów, mogących pełnić funkcję software’u, to one narzucają ograniczenia, parametry i granice, w ramach których możliwe jest wszelkie zachodzące później warunkowanie, a także wszelkie pobierane nauki.

 

Przed otrzymaniem pierwotnego wdruku świadomość niemowlaka jest „pusta i bezkształtna”. Przypomina świat opisany na początku Księgi Rodzaju, czy też tzw. świadomość oświeconą, o której wspominają liczne tradycje mistyczne. Z tej twórczej próżni wraz z pierwszym wdrukiem wyłania się struktura. Dojrzewający umysł natychmiast wpada w kleszcze tej struktury i można powiedzieć, że się nią staje. Z każdym kolejnym wdrukiem komplikuje się nasz software, a wraz z nim nasze rozumienie rzeczywistości. W oparciu o tę pierwotnie wykształconą matrycę doświadczeń, pod wpływem dalszych uwarunkowań oraz nauk stopniowo wyłania się struktura obwodów mózgowych, tworząca mapę naszego świata. Mapa ta decy­duje o tym, o czym myśli Teoretyk. Z kolei Praktyk automatycznie dopasowuje do niej wszystkie nadchodzące sygnały.”

Robert Anton Wilson (w skrócie: RAW): pisarz, futurolog, filozof, komik i libertarianin. Jego najsłynniejsze dzieło, trylogia Illuminatus! (1975), napisana wspólnie z Robertem Shea, w humorystyczny sposób zajmuje się amerykańską paranoją na temat teorii spiskowych. Te książki są mieszaniną prawdziwych informacji i fikcji, która ma wciągnąć czytelnika w coś, co Wilson nazwał Operacją Pieprzenia Mózgu (Operation Mindfuck). Większość dziwacznych informacji pochodzi z listów nadesłanych do magazynu Playboy w czasie gdy Wilson i Shea pracowali jako redaktorzy Forum Playboya. Książkę reklamowano jako Baśń dla paranoików. Mimo że dwójka autorów nigdy już nie współpracowała ze sobą na taką skalę, Wilson kontynuował badanie tematyki z trylogii Illuminatus! przez całą swoją pisarską karierę.

339397-352x500

%d blogerów lubi to: